Eukaliptuszolaj megfázásra
Az ausztrál bokor durva és kÃsérteties terület. Néhány növény- és állatfaj azonban képes megbirkózni a kopár tájral - például az eukaliptuszfa. A növény igazi túlélÅ‘: alig igényel vizet, képes ellenállni a nagy hÅ‘nek és a hajtásnak, még pusztÃtó bokroktüzek után is.
Az eukaliptusz fák sokféle módon felhasználhatók. A fa mindenféle bútorhoz alkalmazható. Az Å‘slakos ausztrálok a rönköket használják a didgeridoo - a népszerű fúvóshang készÃtéséhez "alulról". Az eukaliptusz illóolaj jótékony hatásai miatt nagyon népszerű, segÃt a megfázás és az influenza leküzdésében is.
A növény mely részeit és összetevőit használják?
Az eukaliptusz levelek gyógyhatásúak. 1,2-3,5% illóolajat tartalmaznak. Legtöbbje az 1,8-cineol anyag, valamint az alfa-pinén és a limonén. Ezen kÃvül tanninok és úgynevezett klór-glukin-vegyületek, például eukalipton található a levelekben.
Mit csinálnak az összetevÅ‘k? Mivel segÃt az eukaliptusz?
Az eukaliptusz-olaj, különösen a cineol, kiszabadÃtja a nyálkahártyát a hörgÅ‘kbÅ‘l és a melléküregekbÅ‘l. Ugyanakkor elÅ‘segÃti a szekréció eltávolÃtását, ami megkönnyÃti a nyálkák köhögését. Az olajnak enyhén görcsoldó hatása van, gátolja a baktériumok növekedését, és hűtõ hatást gyakorol a bÅ‘rre és a nyálkahártyákra.
Néhány összetevÅ‘ gyulladásgátló hatással rendelkezik - legalább laboratóriumi kÃsérletek során. Ha megfázott, akkor nyálkahártya- köhögést kezelhet eukaliptusz-olajjal, és kitisztÃthatja az orrát. Az aromás illatú olaj belélegezhetÅ‘, köhögési cseppként szÃvható be vagy kapszulaként bevehetÅ‘.
Az eukaliptuszolaj akut hörghurutban és egyben is megjelenik. Az eukaliptusz számos hidegfürdőben és balzsamban is található. Az olajat gyakran megtalálják más illóolajokkal kombinálva, például rozmaringból, kakukkfűből és hegyi fenyőből. Ha az eukaliptusz-olaj a bőrre kerül, akkor serkenti a vérkeringést és kellemesen lehűti a hatását. Az emelkedő gőzöknek mély lélegzetet kell venniük a hidegtől.
Fontos megjegyzések:
Ne használjon koncentrált formában az eukaliptusz-olajat, különben az irritálja a nyálkahártyákat. Ha belélegzi az olajat, vagy alkalmazza a bÅ‘rön, mindig hÃgÃtott formában használja.
Kérjen tanácsot a gyógyszertárban. Ha eukaliptuszt használ fürdés-adalékanyagként, akkor ügyeljen a helyes adagolásra is. Ha szÃv- vagy keringési problémái vannak, varikozusok vagy lázas fertÅ‘zés, elÅ‘zetesen tisztázza orvosával az alkalmazást. Az illóolajokat tartalmazó gyógynövényeket tilos csecsemÅ‘k és kisgyermekek orr- és szája területén használni, mivel ez kicsikben légszomjat okozhat.
Ez különösen akkor érvényes, ha a kámfor vagy a mentol az olajban fordul elő. Az asztmában szenvedő embereknek előzetesen fel kell ismerniük orvosukkal, hogy tudnak-e megfelelő gyógyszert szedni. Az illóolajokkal való belégzés tabu számukra, mivel ez kiválthatja asztma rohamot.
Az eukaliptuszt sem szabad bevenni olyan személyekbe, akik gyulladásos gastrointestinalis betegségben, epeproblémákban vagy májproblémákban szenvednek. Az eukaliptuszolaj gyomorfájdalmat okozhat érzékeny emberekben. Ritkán mellékhatásként émelygés vagy hasmenés is előfordulhat. Ha kapszula formájában veszi be az olajat, akkor a tüdőn és az orrán keresztül lélegzik ki.
Kérjen tanácsot az adagolásról és az alkalmazásról a gyógyszertárban!